Časté otázky


  •  Jaká je nejlepší poloha na kojení?

Důležitější než poloha je přisátí miminka. Správné přisátí je asymetrické a hluboké. Asymetrické znamená, že je miminko přisáté odspodu, bradavka směřuje do horního podnebí, miminko má zabořenou bradičku hluboko v prsu, nos má volný cca na jeden prst. Z Vašeho pohledu bude vidět část dvorce shora, tvářičky se budou dotýkat rovnoměrně. Pusinka by měla být doširoka otevřená, rtíky ohrnuté, miminko bude v prsu tak hluboko, že neuvidíte jeho koutky. Doporučuji shlédnout videa, která jsou na www.mamila.sk k dispozici. Nebojte se vystlat polštáři, aby pro Vás byla poloha co nejvíc příjemná. Miminka se nejlépe daří přisát v kontaktu kůže na kůži. Kontakt na nahato s miminkem, mazlení kůže na kůži v nás i v dětech vyvolává příjemné pocity a nejen v hormonální rovině tak zajišťuje pro kojení ideální podmínky. Videoukázky jednotlivých poloh najdete zde:  https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

www.mamila.sk
  •  Jak poznám, že moje miminko pije?

Nejspolehlivějším ukazatelem vydatnosti pití miminka je tzv. pauza v bradě. Čím je pauza delší, tím větší lok miminko udělalo. Při hodnocení pití miminka je důležité brát v potaz, jak dlouho miminko vydrží pít, jak často se takto vydatně kojí, jak miminko prospívá, jak vypadá stolice či moč miminka. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, ráda Vám s vyhodnocením pití Vašeho děťátka pomohu.


  •  Po porodu mám rozpraskané bradavky, čím je mám mazat?

Rozpraskané bradavky po porodu nejsou v pořádku. Prsa mohou být citlivější, ale nemělo by docházet k jejich mechanickému poškozování a kojení by nemělo bolet. Pokud tomu tak je, je vhodné upravit přisátí miminka. Co se týče mazání, určitě nedoporučujeme žádné mastičky s obsahem lanolínu (hojivé krémy, různé mastičky na bradavky atd.). Prsa potřebují přístup vzduchu a lanolín ránu překryje a ucpe. Takováto nevětrající rána je pak ideálním domovem pro kvasinku, která se zde velmi jednoduše přemnoží. Na hojení můžete použít například výtažek z grepových semínek, nanést na dvorec a bradavku vatovou tyčinkou, po zaschnutí promazat olivovým olejem. Možností léčby je ale více a je dobré přistupovat individuálně. Pozor dávejte i na prsní vložky. Ideální je vždy řešit příčinu poškozeni či bolesti, doporučuji kontaktovat LP.


  •  Jak moc ovlivní dudlík kojení, pokud ho budeme dávat pouze do kočárku nebo například auta?

Nedokážu přesně odhadnout, jak moc krátkodobé užívání dudlíku dokáže ovlivnit kojení Vašeho děťátka, mohu Vám ale poskytnout oficiální statistiky, že dudlík na kojení skutečně vliv má. Každé dítě je originál, každé může reagovat v jiném časovém horizontu, jiným způsobem, jinak intenzivně. Mnohdy je problém vyhodnotit, za čím vším dudlík vlastně může stát.

V praxi se setkávám s příběhy žen, kterým se například předčasně vrátil cyklus, mají pocit, že mléko se jim někam vytratilo, přestalo se tvořit nebo se jim dítě bez zjevné příčiny pomalu odstavilo v průběhu prvního roku. Za tímto vším může stát reakce miminka na snížení toku mléka, který je významně ovlivněn kvalitou přisátí.

Miminko, dítě, je jedno jak staré, se při sání dudlíku učí zapojovat zcela jiné svaly, než které používá při kojení. Dobře viditelné je například našpulení rtů, jde ale i o svaly uvnitř pusy. Když miminko pak takto saje prs, mléko se z něj nedostává efektivně, prs se pořádně nevyprázdní a mléko, které v něm zůstane, může zablokovat mlékovody, prsa pak mohou bolet, tvořit se zatvrdliny, může se zde udělat i zánět. Pokud v prsou mléko tímto způsobem zůstává, dostává matčino tělo signál, že je mléka příliš a jeho tvorba se pomalu snižuje. Některé děti na to reagují okamžitou nespokojeností a křikem, jiné mohou jen pozvolna projevovat menší a menší zájem o kojení, až se nakonec nenápadně odstaví. Mohu s Vámi zkusit projít jednotlivé situace, kdy dudlík používáte, mohu Vám předat svoje zkušenosti a tipy, jak se obejít zcela bez dudlíku.


  •  Jak mám vysvětlit dítěti, že mě nesmí při kojení kousat?

Důležité je podívat se na příčiny kousání. V určitém období může miminko kousání zkoušet jako formu úlevy od bolesti při růstu zoubků nebo jen ze zvědavosti, jakou to vyvolá reakci. Mnohem častěji se ale jedná o signál, že je z nějakého důvodu nespokojené s rychlostí toku mléka. Na rychlost toku může mít vliv více faktorů, přisátí, frekvence, noční kojení, rychle zavedené příkrmy, je toho opravdu hodně.

Za posledních pár let jsem se velmi často setkala s kousáním v důsledku používání nevhodné nádoby na pití. Rizikové v tomto ohledu nejsou jen dudlíky a lahvičky, ale jakákoliv nádoba se sosátkem, brčkem, kapsičky. S ohledem na zachování dobrého přisávání je jedinou bezpečnou volbou otevřený hrneček, kelímek, případně lahev či termoska se širokým hrdlem. Pokud byste měli problém s pitím z otevřeného hrnečku, ráda Vám předám tipy, jak toto s dětmi trénovat. Co se týče vysvětlování, určitě je za mě důležité komunikovat, že kousání je za Vaší hranicí, říct děťátku, že to bolí a že si nenecháte ubližovat. Byť miminka nemusí rozumět slovům, je důležité s nimi komunikovat.


  •  Jak dlouho mohu mít miminko v šátku/nosítku, abych mu neublížila?

Při nošení miminka je potřeba dbát na správný úvaz/ ergonomické nošení. Pokud je miminko uvázané správně, nosítko je ergonomické, pak není potřeba koukat na čas. Nošení a kontakt s matkou jsou základní potřeby miminka, stimulují i správný psychomotorický vývoj. Ve vertikální poloze je důležité dbát zejména na postavení nožiček vůči pánvi, kolínka musí být nad pánví (nohy a kolena utvoří písmeno M), pak je poloha ideální i pro správný vývoj kyčlí. Zádíčka musí být kulatá (páteř do písmene C), hlavička fixovaná.


Vaše další dotazy ráda zodpovím.


Více informací naleznete na www.mamila.sk

© 2024 Laktační poradenství Anna Kreifová
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky